2008 року Нобелівський комітет присудив премію в галузі медицини німецькому медику та вченому Харальду цур Хаузену. Його внесок у медичні науки полягав у відкритті, систематизації вірусу папіломи людини (ВПЛ) та доказі його безпосереднього зв'язку з раком шийки матки.
Папіломавірус людини - група вірусів, що поєднує понад 170 штамів, розділених на 27 видів та 5 родів. ВПЛ є на сьогодні найпоширенішим вірусним захворюванням статевих шляхів. Залежно від штаму вірус викликає розростання різних клітин - від бородавок до плоскоклітинної карциноми (рака шийки матки). Оскільки інкубаційний процес протікає від двох тижнів до кількох років, часто інфікований занадто пізно звертається за допомогою до фахівців.
Застосування бар'єрних протизаплідних засобів (презервативів) для профілактики ВПЛ є малоефективним, оскільки можливе зараження побутовим шляхом з проникненням вірусу в організм через мікротравми та садна. Також можливе зараження новонароджених під час пологів.
На жаль, поки що немає радикальної терапії, що дозволяє вилікувати повністю від ВПЛ. Для терапії застосовують імуномодулятори та противірусні препарати.
Для видалення зовнішніх проявів зараження вірусом (папіломи, бородавки, кондиломи) застосовують
Вчені покладають великі надії при лікуванні ВПЛ на генну терапію методами CRISPR/Cas9 та «цинкових пальців».
Діагностика інфікування ВПЛ складається із кількох етапів:
Найнебезпечніший прояв ВПЛ – рак шийки матки – виявляється при кольпоскопії, цитологічному та гістологічному обстеженнях. Для профілактики зараження ВПЛ у світі розроблено вакцини, рекомендовані ВООЗ як профілактичні заходи щодо запобігання раку шийки матки. У низці країн світу така вакцинація входить до календаря обов'язкових щеплень та оплачується державою. Обов'язкової триразової вакцинації підлягають дівчатка віком від 11 до 12 років. ВООЗ рекомендує вакцинувати й хлопчиків з метою запобігання циркулюванню вірусу.