Техаським ученим вдалося зафіксувати мить, коли починається життя. Виявляється, він позначений «іскрою». Під час першого контакту яйцеклітини зі сперматозоїда відбувається викид іонів цинку, що пояснює це світіння. За допомогою флуоресцентних міток ученим вдалося зафіксувати цю подію.
Досі фахівці проводили подібні експерименти тільки на тваринах. Тепер вперше вдалося зафіксувати світіння яйцеклітини людини під час контакту зі спермієм. Вчені припускають, що за інтенсивністю світіння, а відповідно і викиду цинку, можна навчитися визначати, яка з яйцеклітин найбільше придатна для запліднення. Нова технологія покликана допомогти лікарям, які займаються допоміжними репродуктивними технологіями.
Відкриття прокоментувала Тереза Вудруфф, професор Північно-західного університету (Чикаго, США), один з авторів цього дослідження, провідний спеціаліст в області фізіології яєчників. «Тільки менш ніж десять років тому вдалося вперше виявити свічення ооцитів у мишей, – каже Тереза Вудруфф, – виявити його було дуже зворушливо. Це так символічно – нове життя починається з «іскри»! Ми сподіваємося, що в майбутньому наш метод будуть використовуватися для виявлення найбільш придатної для запліднення яйцеклітини. Цей спосіб раніше ніколи не застосовувався у практичній медицині та репродуктології для сортування біологічного матеріалу».
Сьогодні лише небагатьом клінікам при проведенні процедур штучного запліднення вдається досягти результативності понад 50%. На думку фахівців, причиною такого відсотка успіху є низька якість яйцеклітин, порушення їх генотипу.