Імплантація ембріона у порожнину матки проводиться під ультразвуковим контролем, коли пацієнтка лежить на гінекологічному кріслі. У цервікальний канал вводять спеціальний силіконовий катетер, яким ембріон (або кілька ембріонів) транспортують в матку.
Процедура займає 10-20 хвилин, абсолютно безболісна, не викликає дискомфорту, тому знеболювання не потребує. У вкрай поодиноких випадках проводять легку анестезію. Ембріотрансфер на стадії бластоцисти дозволяє вибрати ембріони найкращої якості, що значно підвищує шанси на успішну вагітність. Перенесення п'ятиденних ембріонів показане, коли сформувалося понад 5 якісних зигот і у випадках, коли попередня спроба екстракорпорального запліднення була невдалою.
Розвиток п'ятиденних ембріонів після ембріотрансферу
Перший день. Ембріон виходить із бластоцисти, продовжується зростання. Відбувається розподіл клітин на 2 типи: внутрішні (трофобласт) – з них утворюється плацента, і зовнішні – з них сформуються органи.
Другий день. Починається імплантація в ендометрій.
Третій-п'ятий день. Ворсинки трофобласту заглиблюються в ендометріоїдний шар. З нього ембріон одержує поживні речовини, кисень, виводить продукти життєдіяльності. Відбувається визначення геномного набору.
Шостий день. Виділяється речовина, яка розчиняє тканини, завдяки чому зародок заглиблюється в матку. Поглиблення призводить до заповнення кров'ю простору між ворсинками трофобласту. У цей день можливі кров'яні виділення.
Сьомий-десятий день. Відбувається остаточне заглиблення в ендометрій, покриття епітелієм, початок утворення плаценти.
Коли ембріон імплантується в маткову оболонку, у крові майбутньої матері з'явиться ХГЛ, за рівнем якого визначають настання вагітності. Зростання гормону спостерігається через 10-14 днів після перенесення ембріона. Тоді можна буде зробити домашній тест, здати кров на хоріонічний гонадотропін, робити ультрасонографію на наявність плідного яйця.
Якщо ці показники в нормі, то вагітність настала.